Virtuniv
Obsah
VIRTUNIV - Zvyšování odbornosti VŠ učitelů regionů Morava a Slezsko v oblasti mobilního vzdělávání
Základní údaje o projektu
Název projektu VIRTUNIV - Zvyšování odbornosti VŠ učitelů regionů Morava a Slezsko v oblasti mobilního vzdělávání
Řešitel: RNDr. Danuše Bauerová, Ph.D. - akad. pracovník
Pracoviště: VŠB-Technická univerzita Ostrava, Fakulta ekonomická
Financuje: Fond rozvoje vysokých škol pod číslem projektu 1074/2006
Spoluřešitelé
- doc. RNDr. František Koliba, CSc. - SU OPF
- Prof. RNDr. Erika Mechlová, CSc. - OU PŘF
- RNDr. Tomáš Pitner, Ph.D. - MU FI
- prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - VŠB-TUO FEI
Možné podoby "Acknowledgement" u publikací
Tento příspěvek vznikl za podpory projektu Fondu rozvoje vysokých škol ’VIRTUNIV - Zvyšování odbornosti VŠ učitelů regionů Morava a Slezsko v oblasti mobilního vzdělávání’, č. 1074/2006.
This paper has been supported by the Universities Development Fund, project 'VIRTUNIV - Increasing Expertise of University Teachers in Moravia and Silesia in the Area of Mobile Learning', No. 1074/2006.
This research has been supported by the Universities Development Fund, project 'VIRTUNIV - Increasing Expertise of University Teachers in Moravia and Silesia in the Area of Mobile Learning', No. 1074/2006.
Nebo je-li příspěvek či jeho publikování podporováno z projektu částečně:
This research has been partially supported by the Universities Development Fund, project 'VIRTUNIV - Increasing Expertise of University Teachers in Moravia and Silesia in the Area of Mobile Learning', No. 1074/2006.
Plán 6. ročníku odborných seminářů VIRTUNIV na letní semestr 2006
- 10.3 EkF VŠB Ostrava MOODLE v prostředí Pedagogické fakulty MU PhDr. Tamara Váňová
- 7.4. PřF OU Ostrava Komunikační vlastnosti nelineárních textů Doc. PhDr. Eva Hőflerová, Ph.D.
- 5.5. FI MU Brno Technologie sémantického webu pro vzdělávání Mgr. Tomáš Gregar
Cíle projektu
Obecným cílem Projektu je zvýšení kvality vzdělávání na vysokých školách, a to přispěním k rozvoji lidských zdrojů, jež proces vzdělávání realizují. Cílem je zvýšení schopností vysokoškolských učitelů pěti fakult čtyř vysokých škol regionu Moravskoslezsko využívat informační a multimediální technologie umožňující mobilní vzdělávání ve všech formách studia, a tím kontinuálně realizovat v masívním měřítku využití aktuálně budovaných technologických zabezpečení.
Je možno konstatovat, že projekt má přispět k implementaci aspektů státní informační politiky ve vzdělávání na regionální úroveň vysokého školství a k podpoře souvisejících bodů dlouhodobého záměru školy řešitelky i škol spoluřešitelů. Projekt je rovněž v souladu s prioritami v celoevropském kontextu.
Uvedený obecně formulovaný cíl lze konkretizovat následovně:
- Prohloubení celkové orientace pedagogů vysokých škol regionů Moravy a Slezsko v problematice nových metod a forem vzdělávání, včetně nových oblastí mobilního přístupu ke vzdělání.
- Vybudování efektivního prostředí pro vhodné sdílení informací, dovedností a znalostí kooperujících fakult. Realizace spolupráce jak na úrovni řídících pracovníků fakult, metodiků vzdělávání, tak mezi řadovými učiteli a stejně tak mezi techniky vytvářejícími základnu pro uplatňování nových metod a forem vzdělávání. Realizace vstupního semináře projektu řešitelů a dalších pracovníků kompetentních k určování koncepce implementace inovací do vzdělávání na fakultách.
- Soustavná správa informací a získávaných znalostí prostřednictvím portálu projektu http://www.VIRTUNIV.cz. Šířením informací o projektu přispět k atmosféře spolupráce v oblasti nových forem vzdělávání na úrovni nejen České republiky, ale též Slovenska.
- Přispění ke zvýšení kvality vysokého školství sledováním a uplatňováním aktuálních novinek v dané oblasti v mezinárodním kontextu, a to prostřednictvím penetrace nových myšlenek a výsledků vědeckého bádání.
- Realizace odborných seminářů a aktivních workshopů s tématikou nových metod a forem vzdělávání, jež využívají informačních a komunikačních technologií a podporují mobilitu všech účastníků systému.
- Praktické ověření nových metod a forem ve vzdělávání využívající mobilní technologie při realizaci vzdělávání učitelů.
- Spoluvytváření předpokladů pro soustavné začleňování provozu virtuální univerzity do systému fakult participujících na Projektu. Výměna zkušeností týkajících se řídících vzdělávacích systémů a efektivní správy dat včetně jejich sdílení.
- Nivelace bariér ve vzdělávání různých skupin populace.