RowSet

Z FI WIKI
Přejít na: navigace, hledání

RowSet je mechanismus pro snadnou manipulaci s tabulkovými daty a jejich snadné předávání prostřednictvím počítačové sítě nebo mezi jednotlivými vrstvami aplikací v Javě. Příslušná rozhraní jsou standardní součástí rozhraní JDBC, součástí však nejsou konkrétní implementace.

Základním prvkem je rozhraní RowSet, které reprezentuje nějakou tabulku dat. Jedná se o potomka rozhraní ResultSet, který navíc přidává podporu pro komponentový model JavaBeans. Díky tomu je možné s instancemi RowSet pracovat jako s běžnými JavaBeans komponentami a lze je použít např. v RAD nástrojích, jako je třeba Sun Java Studio Creator.

Konkrétní implementace bohužel nejsou standardní součástí JDK, lze však v případě nouze použít třídy z balíku com.sun.rowset (tyto třídy jsou přibaleny k JDK od firmy SUN), což ovšem není doporučeno s ohledem na omezení přenositelnosti aplikace.

Základní typy RowSet komponent

  • JdbcRowSet – Tyto implementace vždy udržují spojení s JDBC databází a v podstatě se jedná o wrapper kolem rozhraní ResultSet, který umožňuje pracovat s JDBC ovladačem jako s JavaBeans komponentou.
  • CachedRowSet – Tyto implementace neudržují spojení s databází a ukládají svá data v paměti. Nejsou použitelné pro velmi rozsáhlé tabulky, ale jde o jednoduchý způsob, jak data předávat např. po síti.
  • WebRowSet

Externí odkazy a zdroje