Psychologie: Porovnání verzí

Z FI WIKI
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 1: Řádka 1:
Psychologie je věda, která studuje lidské chování, duševní procesy a tělesné prožívání, včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Psychologii od počátku provází spor o její přírodovědnou anebo duchovědnou podstatu. Předmět studia psychologie obsahuje pět vlivných teoretických přístupů, z nichž každý svým vlastním a svébytným způsobem definuje vlastyní vědecký pohled na psychologii. Jedná se o tyto přístupy:
+
Psychologie je věda, která studuje lidské chování, duševní procesy a tělesné prožívání, včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Psychologii od počátku provází spor o její přírodovědnou anebo duchovědnou podstatu. Předmět studia psychologie obsahuje pět vlivných teoretických přístupů, z nichž každý svým svébytným způsobem definuje vlastní vědecký pohled na psychologii. Jedná se o tyto přístupy:
  
* '''biologický''' se zabývá studiem neurofyziologických procesů, mozku apod podobně - osobnosti: Roger W. Sperry (1913 - 1994), dále pak František Koukolík (1941 - );
+
* '''biologický''' se zabývá studiem neurofyziologických procesů v mozku. Tento přístup se snaží dát do souvislosti vnější chování s elektrickými a biochemickými událostmi, které se odehrávají uvnitř těla, především v mozku a nervovém systému.
  
* '''behaviorální''' znamená „psychologii bez duše“ - osobnosti: [[John B. Watson]] (1878 - 1958), [[Albert Bandura]] (1925 - );
+
* '''behaviorální''' zkoumá objektivně pozorovatelná fakta, tj. chování (nezabývá se introspekcí). Jednotkami chování jsou S-R (stimul-reakce). Při formování osobnosti hraje důležitou roli učení.
  
* '''psychodynamický''' zkoumá nevědomé oblasti lidské psychiky - osobnosti: zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud (1856 - 1939), Erich Fromm (1900-1980), Alfred Adler (1870-1937), Karen Horneyová (1885-1952), Carl G. Jung (1875 - 1961);
+
* '''psychodynamický''' se věnuje nevědomé oblasti lidské psychiky. Za jeho zakladatele je všeobecně považován [[Sigmund Freud]], podle někož mají všechny duševní prožitky a projevy chování svou příčinu, jsou tedy determinovány, a obvykle nemají vědomý racionální důvod, ale nevědomý motiv.  
  
* '''fenomenologický''' studuje smysl lidského bytí, lidské svědomí, osamění ... - osobnosti: [[Ludwig Binswanger]] (tvůrce [[daseinanalýza|aseinanalýzy]] 1881-1966), [[Medard Boss]] (1903-1991), Viktor Frankl (logoterapie 1905-1997);
+
* '''fenomenologický''' studuje smysl lidského bytí a jeho smyslu ve světě, tedy prožívání. Fenomenologický přístup je tradičně spojován se sociálními psychology, kteří se zabývají tím, jak vnímáme, chápeme a interpretujeme svůj sociální svět;
  
* '''kognitivní''' věnuje značnou pozornost poznávacím procesům, tedy myšlení osobnosti: [[Albert Ellis]] (1915 - ), [[Aaron Těmkin Beck]] (1921 -).
+
* '''kognitivní''' věnuje značnou pozornost poznávacím procesům, tedy myšlení osobnosti. Zabývá se duševními procesy, jako je vnímání, zapamatování, úsudek, rozhodování a řešení problému.  
  
převzato z [http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie Wikipedie]
+
převzato a upraveno z [http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie Wikipedie]

Aktuální verze z 13. 4. 2006, 00:06

Psychologie je věda, která studuje lidské chování, duševní procesy a tělesné prožívání, včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Psychologii od počátku provází spor o její přírodovědnou anebo duchovědnou podstatu. Předmět studia psychologie obsahuje pět vlivných teoretických přístupů, z nichž každý svým svébytným způsobem definuje vlastní vědecký pohled na psychologii. Jedná se o tyto přístupy:

  • biologický se zabývá studiem neurofyziologických procesů v mozku. Tento přístup se snaží dát do souvislosti vnější chování s elektrickými a biochemickými událostmi, které se odehrávají uvnitř těla, především v mozku a nervovém systému.
  • behaviorální zkoumá objektivně pozorovatelná fakta, tj. chování (nezabývá se introspekcí). Jednotkami chování jsou S-R (stimul-reakce). Při formování osobnosti hraje důležitou roli učení.
  • psychodynamický se věnuje nevědomé oblasti lidské psychiky. Za jeho zakladatele je všeobecně považován Sigmund Freud, podle někož mají všechny duševní prožitky a projevy chování svou příčinu, jsou tedy determinovány, a obvykle nemají vědomý racionální důvod, ale nevědomý motiv.
  • fenomenologický studuje smysl lidského bytí a jeho smyslu ve světě, tedy prožívání. Fenomenologický přístup je tradičně spojován se sociálními psychology, kteří se zabývají tím, jak vnímáme, chápeme a interpretujeme svůj sociální svět;
  • kognitivní věnuje značnou pozornost poznávacím procesům, tedy myšlení osobnosti. Zabývá se duševními procesy, jako je vnímání, zapamatování, úsudek, rozhodování a řešení problému.

převzato a upraveno z Wikipedie