Nettrainers/testovací článek
Pozor, tohle je testovací článek s velmi užitečným návodem pro každého z nás, který připravila Tamara. Nejde o encyklopedické heslo. Jana tutorka
Co je důležité zohlednit při tvorbě jednotlivých výukových stránek na webu
1) Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně skrolovat. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je hypertextem.
2) Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
- odrážkami
- číslováním
- různými úrovněmi
3) Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte metodiku tvoření studijních textů pro distanční vzdělávání. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z Internetu. Například:
4) Nezapomínejte, že veškeré materiály na obrazovce musí být pro studenta přehledné a příjemné ke čtení. V této souvislosti stojí za to připomenout některá pravidla o typografii a o pravidlech tvorbytzv. přístupných webových stránek. Více si o jednotlivých pravidlech můžete přečíst na těchto stránkách:
5) Pokud se vám toto všechno nechce číst, zlaté pravidlo zní:
- Čím méně barev, barevných či jiných
efektů
a různých druhů a velikostí písma na stránce použijete,tím LÉPE!
.
6)Velmi důležitý je také výběr optimálního písma
- Bezpatkové písmo se obecně na obrazovce čte lépe než patkové (např. New Times Roman ), kdežto u tištěných textů je tomu naopak.
- Pro zdůraznění raději než podtržení používejte písmo tučné nebo kurzívu, která se však na obrazovce hůře čte. Podtržením totiž narušíte linii písmenek, na kterou jsou oči zvyklé, což zpomalí čtení.
- Porozhlédněte se po různých stránkách na Internetu, kde jistě najdete jak vzory tak odstrašující příklady, a nechejte se inspirovat.
--Tamara 16:05, 29. 3. 2006 (CEST)