Nettrainers/testovací článek: Porovnání verzí

Z FI WIKI
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 4: Řádka 4:
  
  
1) Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně skrolovat. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je [[hypertextem]].  
+
1) Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně skrolovat. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je [[hypertext|hypertextem]].  
  
 
<br>2) Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
 
<br>2) Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
Řádka 14: Řádka 14:
 
[http://www.phil.muni.cz/fil/vyuka/kurs_html_2/hyperlnk.html hypertextovými odkazy]
 
[http://www.phil.muni.cz/fil/vyuka/kurs_html_2/hyperlnk.html hypertextovými odkazy]
  
<br>3) Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte [[metodiku]] [http://fim.uhk.cz/oliva/Texty.htm tvoření studijních textů pro distanční vzdělávání]. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z [[Internetu]]. Například:  
+
<br>3) Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte [[metodika|metodiku]] [http://fim.uhk.cz/oliva/Texty.htm tvoření studijních textů pro distanční vzdělávání]. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z [[Internetu]]. Například:  
 
<ul><li> [http://www.net-university.cz/dtext.php Distanční text v kostce]</li></ul>
 
<ul><li> [http://www.net-university.cz/dtext.php Distanční text v kostce]</li></ul>
 
<ul><li> [http://www.vsjak.cz/ruzne/Skriptum_DiV_konec.pdf Distanční vzdělávání]</li></ul>
 
<ul><li> [http://www.vsjak.cz/ruzne/Skriptum_DiV_konec.pdf Distanční vzdělávání]</li></ul>

Verze z 1. 4. 2006, 00:06

Pozor, tohle je testovací článek s velmi užitečným návodem pro každého z nás, který připravila Tamara. Nejde o encyklopedické heslo. Jana tutorka

Co je důležité zohlednit při tvorbě jednotlivých výukových stránek na webu

1) Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně skrolovat. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je hypertextem.


2) Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:

 • odrážkami
 1. číslováním
 1. různými úrovněmi

hypertextovými odkazy


3) Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte metodiku tvoření studijních textů pro distanční vzdělávání. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z Internetu. Například:


4) Nezapomínejte, že veškeré materiály na obrazovce musí být pro studenta přehledné a příjemné ke čtení. V této souvislosti stojí za to připomenout některá pravidla o písmu a typografii a o pravidlech tvorby přístupných webových stránek. Více si o jednotlivých pravidlech můžete přečíst na těchto stránkách:


5) Pokud se vám toto všechno nechce číst, zlaté pravidlo zní:

 • Čím méně barev, barevných či jiných

  efektů

  a různých druhů a velikostí písma na stránce použijete,
  tím LÉPE!
  .
 • Bezpatkové písmo (např. Ariel, Verdana) se obecně na obrazovce čte lépe než patkové (např. New Times Roman ), kdežto u tištěných textů je tomu naopak.
 • Pro zdůraznění raději než podtržení používejte písmo tučné nebo kurzívu, která se však na obrazovce hůře čte. Podtržením totiž narušíte linii písmenek, na kterou jsou oči zvyklé, což zpomalí čtení.
 • Porozhlédněte se po různých stránkách na Internetu, kde jistě najdete jak vzory tak odstrašující příklady, a nechejte se inspirovat.

--Tamara 16:05, 29. 3. 2006 (CEST)