Nettrainers/testovací článek: Porovnání verzí

Z FI WIKI
Přejít na: navigace, hledání
 
(Není zobrazeno 19 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
<font color="#brown"> <big>Pozor, tohle je testovací článek s velmi užitečným návodem pro každého z nás, který připravila Tamara. Nejde o encyklopedické heslo.  Jana tutorka </big></font>
+
Pozor, tohle je text s velmi užitečným návodem pro každého z nás, který připravila Tamara. Nejde o encyklopedické heslo. Článkem, který byste měli zpracovat, je míněno encyklopedické heslo. Chcete vytvořit hesla k červeně zvýrazněným slovům v tomto textu? Pusťte se do toho.  Jana tutorka
  
 
== Co je důležité zohlednit při tvorbě jednotlivých výukových stránek na webu ==
 
== Co je důležité zohlednit při tvorbě jednotlivých výukových stránek na webu ==
 +
* Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně [[Nettrainers/skrolovat|skrolovat]]. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je [[hypertext|hypertextem]].
  
 +
* Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
 +
:* odrážkami
  
1) Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně [[skrolovat]]. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je [[hypertext|hypertextem]].
+
# číslováním
 +
#* různými úrovněmi
  
<br>2) Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
+
:* [http://www.phil.muni.cz/fil/vyuka/kurs_html_2/hyperlnk.html hypertextovými odkazy]
<ul><li> odrážkami </li></ul>
+
  
<ol style="margin-left: 2em;"><li> číslováním</li></ol>
+
* Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte [[metodika|metodiku]] [http://fim.uhk.cz/oliva/Texty.htm tvoření studijních textů] pro [[distanční vzdělávání]]. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z [[Internet|Internetu]]. Například:
<ol type="A"><li> různými úrovněmi</li></ol>
+
:* [http://www.net-university.cz/dtext.php Distanční text v kostce]
 +
:* [http://www.vsjak.cz/ruzne/Skriptum_DiV_konec.pdf Distanční vzdělávání]
 +
:* [http://www.cs.vsb.cz/div/index.html Tvorba textů pro distanční vzdělávání]
 +
:* [http://fsps.muni.cz/aktivity/div/div.htm Tvorba studijních textů pro distanční vzdělávání]
 +
:* [http://www.csvs.cz/publikace/ Další inspirace]
  
[http://www.phil.muni.cz/fil/vyuka/kurs_html_2/hyperlnk.html hypertextovými odkazy]
+
* Nezapomínejte, že veškeré materiály na obrazovce musí být pro studenta přehledné a příjemné ke čtení. V této souvislosti stojí za to připomenout některá pravidla o [[typografie|typografii]] a o [http://www.micr.cz/files/1588/BP_web.htm#obsah pravidlech tvorby]tzv. [[přístupné webové stránky|přístupných webových stránek]]. Více si o jednotlivých pravidlech můžete přečíst na těchto stránkách:
 +
:* [http://interval.cz/clanky/typografie-webovych-stranek/ Typografie webových stránek]
 +
:* [http://interval.cz/clanky/typografie-a-sazba-na-webu/ Typografie a sazba na webu]
 +
:* [http://interval.cz/clanky/magie-barev-na-webu-zaklady-teorie/ Magie barev na webu - základy teorie]
 +
:* [http://interval.cz/clanky/magie-barev-na-webu-barvy-a-navigace/ Magie barev na webu - barvy a navigace]
  
<br>3) Při tvoření i úpravě všech výukových materiálů pro e-learningovou formu distribuce používejte [[metodika|metodiku]] [http://fim.uhk.cz/oliva/Texty.htm tvoření studijních textů] pro [[distanční vzdělávání]]. Pokud s ní nemáte vůbec žádné zkušenosti, nechejte se inspirovat materiály z [[Internet|Internetu]]. Například:  
+
* Pokud se vám toto všechno nechce číst, zlaté pravidlo zní:  
<ul><li> [http://www.net-university.cz/dtext.php Distanční text v kostce]</li></ul>
+
:* <font color="red">Čím </font><font color="#FF00FF">méně </font><font color="green">barev</font>, <font color="red">'''barevných'''</font> či ''jiných'' ''<H1>efektů</H1>'' a <tt>různých</tt> druhů a <big>velikostí </big><small>písma </small>na stránce [http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/fonts.html použijete],<font size="4" color="red" family="tahoma"> tím LÉPE</font>.
<ul><li> [http://www.vsjak.cz/ruzne/Skriptum_DiV_konec.pdf Distanční vzdělávání]</li></ul>
+
<ul><li> [http://www.cs.vsb.cz/div/index.html Tvorba textů pro distanční vzdělávání]</li></ul>
+
<ul><li> [http://fsps.muni.cz/aktivity/div/div.htm Tvorba studijních textů pro distanční vzdělávání]</li></ul>
+
<ul><li> [http://www.csvs.cz/publikace/ Další inspirace]</li></ul>
+
  
<br>4) Nezapomínejte, že veškeré materiály na obrazovce musí být pro studenta přehledné a příjemné ke čtení. V této souvislosti stojí za to připomenout některá pravidla o [[typografie|typografii]] a o [http://www.micr.cz/files/1588/BP_web.htm#obsah pravidlech tvorby]tzv. [[přístupné webové stránky|přístupných webových stránek]]. Více si o jednotlivých pravidlech můžete přečíst na těchto stránkách:
+
* Velmi důležitý je také výběr optimálního [[písmo|písma]]
<ul><li> [http://interval.cz/clanky/typografie-webovych-stranek/ Typografie webových stránek]</li></ul>
+
:* '''[[Bezpatkové písmo]]''' se obecně na obrazovce čte lépe než '''[[patkové]]''', kdežto u tištěných textů je tomu naopak.
<ul><li> [http://interval.cz/clanky/typografie-a-sazba-na-webu/ Typografie a sazba na webu]</li></ul>
+
* Pro zdůraznění raději než <u>podtržení</u> používejte písmo '''tučné''' nebo ''kurzívu'', která se však na obrazovce hůře čte. Podtržením totiž narušíte linii písmenek, na kterou jsou oči zvyklé, což zpomalí čtení.
<ul><li> [http://interval.cz/clanky/magie-barev-na-webu-zaklady-teorie/ Magie barev na webu - základy teorie]</li></ul>
+
* Porozhlédněte se po různých stránkách na Internetu, kde jistě najdete jak vzory tak odstrašující příklady, a nechejte se inspirovat.
<ul><li> [http://interval.cz/clanky/magie-barev-na-webu-barvy-a-navigace/ Magie barev na webu - barvy a navigace]</li></ul>
+
 
+
<br>5) Pokud se vám toto všechno nechce číst, zlaté pravidlo zní:
+
 
+
<ul><li><font color="red">Čím </font><font color="#FF00FF">méně </font><font color="green">barev</font>, <font size="6" color="red" face="Times"><b> barevných</b></font> či <i>jiných</i>  <i><H1>efektů </H1></i>a <tt>různých</tt> druhů a <big>velikostí </big><small>písma </small>na stránce [http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/fonts.html použijete],<font size="4" color="red" family="tahoma"><pre>tím LÉPE!</pre></font>.</li></ul>
+
6) Velmi důležitý je také výběr optimálního [[písmo|písma]]
+
<ul><li> <b>[[Bezpatkové písmo]]</b> se obecně na obrazovce čte lépe než <b>[[patkové]]</b> (např. <font face="Times">
+
New Times Roman </font>), kdežto u tištěných textů je tomu naopak.</li></ul>
+
<ul><li> Pro zdůraznění raději než <u>podtržení</u> používejte písmo <b>tučné</b> nebo <i>kurzívu</i>, která se však na obrazovce hůře čte. Podtržením totiž narušíte linii písmenek, na kterou jsou oči zvyklé, což zpomalí čtení.</li></ul>
+
<ul><li> Porozhlédněte se po různých stránkách na Internetu, kde jistě najdete jak vzory tak odstrašující příklady, a nechejte se inspirovat.</li></ul>
+
 
--[[Tamara|Tamara]] 16:05, 29. 3. 2006 (CEST)
 
--[[Tamara|Tamara]] 16:05, 29. 3. 2006 (CEST)

Aktuální verze z 1. 6. 2006, 20:23

Pozor, tohle je text s velmi užitečným návodem pro každého z nás, který připravila Tamara. Nejde o encyklopedické heslo. Článkem, který byste měli zpracovat, je míněno encyklopedické heslo. Chcete vytvořit hesla k červeně zvýrazněným slovům v tomto textu? Pusťte se do toho. Jana tutorka

Co je důležité zohlednit při tvorbě jednotlivých výukových stránek na webu

 • Žádnou z nich byste neměli plnit textem o mnoho delším než jedna, maximálně dvě obrazovky, aby student nemusel únavně skrolovat. V případě, že by se text nepřiměřeně rozrůstal, rozdělte ho na několik dalších a propojte je hypertextem.
 • Čleňte text do menších úseků, používejte krátké odstavce, zpřehledněte text:
 • odrážkami
 1. číslováním
  • různými úrovněmi
 • Nezapomínejte, že veškeré materiály na obrazovce musí být pro studenta přehledné a příjemné ke čtení. V této souvislosti stojí za to připomenout některá pravidla o typografii a o pravidlech tvorbytzv. přístupných webových stránek. Více si o jednotlivých pravidlech můžete přečíst na těchto stránkách:
 • Pokud se vám toto všechno nechce číst, zlaté pravidlo zní:
 • Čím méně barev, barevných či jiných

  efektů

  a různých druhů a velikostí písma na stránce použijete, tím LÉPE.
 • Velmi důležitý je také výběr optimálního písma
 • Pro zdůraznění raději než podtržení používejte písmo tučné nebo kurzívu, která se však na obrazovce hůře čte. Podtržením totiž narušíte linii písmenek, na kterou jsou oči zvyklé, což zpomalí čtení.
 • Porozhlédněte se po různých stránkách na Internetu, kde jistě najdete jak vzory tak odstrašující příklady, a nechejte se inspirovat.

--Tamara 16:05, 29. 3. 2006 (CEST)